Conference Program

RYLA Conference Agenda*
Freedoms Foundation

Friday Evening:   
 4:00-5:00PM  

Registration
(Martha Washington Bldg - Lobby)

4:00PM   Rise Against Hunger - Service Project
(Martha Washington Bldg - Galleria)
 6:00PM   Welcome, Introductions/Orientation and Expectations - Freedom Foundation Staff
(Martha Washington Bldg - Basement Classroom)
7:00PM   Dinner – History of Rise Against Hunger
(MacArthur Bldg - Dining Hall)
 
8:00PM   Rotary Talk – District Governor Dawn deFuria
(Martha Washington Bldg - Basement Classroom)
 
8:30PM   Operation Honduras - Morgan Templar
(Martha Washington Bldg - Basement Classroom)
 
8:45PM   Interact Talk – Sue Mardinly.- (District Interact Chair)
(Martha Washington Bldg - Basement Classroom)
 
9:00PM   Committee Groupings and Setting Committee Goals - (Rotaractors facilitate)
(Martha Washington Bldg - Lobby and Basement Classroom)
 
10:00PM   Ice Cream Social
(MacArthur Bldg - Dining Hall)
 
11:00PM   Group Sharing - Reflections of the Day - (Rotaractors facilitate)
(Dorms)
 
11:30PM   Lights Out  
       
Saturday:
 
7:00AM   Wake Up -  Team in Action  
8:00AM   Morning Energizers
(MacArthur Bldg - Dining Hall)
 
8:10AM   Breakfast
(MacArthur Bldg - Dining Hall)
 
8:30AM   Group Sharing of previous day’s activities (Rotaractors facilitate)
(MacArthur Bldg - Dining Hall)
 
8:45AM   News Committee Reports 
(MacArthur Bldg - Dining Hall)
 
9:00AM   Meet “Lil Abner” Ronald McDonald House Therapy Dog
(Martha Washington Bldg - Basement Classroom)
 
9:50AM   Mid-Morning Energizers
(Martha Washington Bldg - Basement Classroom)
 
10:00AM   Myers-Briggs Leadership Styles Workshop
(Martha Washington Bldg - Basement Classroom)
 
11:35AM   The Rotary 4-Way Test Contest
(Martha Washington Bldg - Basement Classroom)
 
       
12:15PM   Lunch 
(MacArthur Bldg - Dining Hall)
 
1:15PM   Leadersville USA - John Marble, BSA
(Martha Washington Bldg - Basement Classroom)
 
3:00PM   BREAK  
3:25PM   Polio Presentation with John Nanni, Polio Survivor
(Martha Washington Bldg - Basement Classroom)
 
3:45PM   Free Enterprise Challenge
(Martha Washington Bldg - Basement Classroom)
 
5:15PM   BREAK and Committee Meetings/Project Fair 
(Martha Washington Bldg - Galleria)
 
       
6:00PM   Dinner
(MacArthur Bldg - Dining Hall)
 
7:00PM   Youth Exchange Program (YEP)
 - Parade of Flags
 - YEP Panel - YEP Committee
(Martha Washington Bldg - Basement Classroom)
 
7:45PM   “Alex’s Lemonade Stand” - Jay Scott
(Martha Washington Bldg - Basement Classroom)
 
8:30PM   Committee Meetings/Talent Show Preparation
(Martha Washington Bldg - Lobby and Basement Classroom)
 
9:15PM   Talent Show
(Martha Washington Bldg - Lobby and Basement Classroom)
 
10:15PM   Pizza/Hoagie Party
(MacArthur Bldg - Dining Hall)
 
11:15PM   Group Sharing - Reflections of the Day - (Rotaractors facilitate)
(Dorms)
 
11:30PM   Lights Out  
       
Sunday:
 
7:00AM   Wake Up - Team in Action  
8:00AM   Flag Ceremony
(Outside Martha Washington Bldg)
 
8:15AM   Breakfast
(MacArthur Bldg - Dining Hall)
 
8:30AM   Group Sharing-(Rotaractors Facilitate)
(MacArthur Bldg - Dining Hall)
 
8:45AM   News Committee 
(Martha Washington Bldg - Galleria)
 
9:00AM   Morning Energizers
(Martha Washington Bldg - Galleria)
 
9:00-9:45AM   Parent Reception
(Martha Washington Bldg - Lobby)
 
9:15AM   Rotaract and Leadership after RYLA
      Greg Trevorrow District Rotaract Representative
(Martha Washington Bldg - Galleria)
 
10:00AM   Non-Denominational Service and Sharing (Parents attend)
(Martha Washington Bldg - Galleria)
 
11:00AM   Evaluation Survey
(Martha Washington Bldg - Galleria)
 
11:15AM   Awards Ceremony-(Parents attend)
     District Governor Dawn deFuria
     District RYLA Chair Karen Mazzarella-Russo
(Martha Washington Bldg - Galleria)
 
       
12:00PM   Adjourn - Travel Home  

Click here for printable version of Program.

*Program Subject to Change Without Notice